Sådan rengør du glassene fra Zalto Denk’Art
Glassene kan både gøres rent i hånden og de kan vaskes i opvaskemaskine. Fordelen ved at vaske glassene i opvaskemaskine er at man slipper for at aftørre dem i hånden. Aftørring i hånden er den mest almindelige årsag til at glassene går i stykker.
For at undgå slid på glassene i opvaskemaskingen er det imidlertid vigtigt udelukkende at bruge et glasprogram, at temperaturen er rigtig, at du ikke bruger for meget vaskemiddel og at vandets hårdhed er korrekt.
Hvis du tørrer dine glas i hånden er det vigtigt at du aldrig holder glasset ved foden eller stilken men holder selve koppen forsigtigt i hånden med stilken mellem pegefingeren og langefingeren!
Lad ikke glassene stå for længe med vinrester efter brug, da disse indeholder syre, der kan skade glasset.
Vask af Zalto vinglas i opvaskemaskine
Vær sikker på at opvaskemaskinen er korrekt serviceret og indstillet. Tjek at der er fyldt salt på maskinen. Sørg for at maskinen er ordenligt rengjort inden brug, filter og vaskearme bør være helt rene. Skal glassene vaskes med fedtede køkkenredskaber, kaffekopper eller køkkentøj der har været i kontakt med meget proteinholdige fødevarer som fx æg, så sørg for at skylle disse grundigt først. Brug udelukkende opvaskemidler af høj kvalitet og hold gerne dosen lav om muligt. Brug ikke fosfatfrit opvaskemiddel da alternativerne til fosfater i opvaskemiddel er aggressive ved glassene.
Brug gerne en glasholder i maskinen når du vasker glassene fra Zalto.
For at undgå skader på glasset, sørg for at de ikke kan støde ind i andre hårde objekter under opvasken.
Vask helst på et dedikeret glasprogram og aldrig over 55 grader.
Efter endt opvask - åbn maskinen kort, så dampen kan slippe ud.
Tag ikke glassene ud af maskinen før de er kølet ned. Tag fat i stilk eller fod for at undgå fingeraftryk på koppen.
Er der lidt vand i glasset - hold da glasset så vandet kan løbe ned og tør mundingen forsigtigt af med et rent viskestykke.
Opvask af Zalto vinglas i hånden
Vask eller skyld glassene forsigtigt i varmt vand og brug kun en anelse opvaskemiddel.
Tilsæt evt lidt citronsaft til vandet - det forebygger striber efter aftørring.
Vask kop og base hver for sig. Hold forsigtigt om koppen med stilken mellem pege og langefinger.
Vær forsigtig med opvaskebørsten.
Skyl glasset i rent, varmt vand for at fjerne al opvaskemiddel.