Fri fragt
Levering 1-3 hverdage
Support: 8622 9400
Butikker i hele landet
Menu
Kurv
Vinipedia
Sæt den rigtige vin til maden
Læs mere
print

Langhe Nebbiolo, Giovanni Almondo

Fra 160,00 kr

Lavet på 100 % Nebbiolo fra marker med sandet jordbund, der er med til at give aromatiske og relativt letdrikkelige vine. Markerne ligger godt 300 moh og har sydlige eksponering. Macereret med skaller 5-7 dage og modnet 8 måneder på brugte barriques, der ikke giver nogen fadaromaer fra sig.

Smuk, lys farve. Herlig duft af hindbær, jordbær, mandel, roser og urter. Lækker og let vin med kølig, rød frugt, frisk syre og blidt tanninbid - elegant og let, men meget autentisk Nebbiolo.

Velegnet til retter med lam eller fuglevildt, men passer godt til de fleste typer kødretter. Oplagt til italienske klassikere som pasta, risotto, carne cruda og lignende.

Specifikationer
Producent Giovanni Almondo, Roero
Vintype Rødvin
Druesort Nebbiolo
Appellation/underområde Roero
Lagring Store fade
Servering fra 14°
Servering til 16°
Gemmepotentiale fra 2021
Gemmepotentiale til 2030
Alkohol 13%
Velegnet til Flyvende vildt, Lam, Oksekød
Anbefalinger Bichel klassiker

"Giovanni Almondo is a reference-point producer for Arneis, Barbera and Roero. I am amazed this producer isn’t better known considering the high quality of the wines here" Robert Parker i The Wine Advocate

Familien Almondo har haft deres rødder i Montà i hjertet af de bedste Arneismarker i over 600 år. Historisk har vin været en af mange afgrøder hos Almondo, men i 1980 satser Domenico Almondo på produktion af vine af højeste kvalitet og på at sælge dem under egen etiket i stedet for at sælge dem i bulk.
Det viste sig at være en succes; husets top-Arneis Bricco ...

Producenten

Giovanni Almondo, Roero

"Giovanni Almondo is a reference-point producer for Arneis, Barbera and Roero. I am amazed this producer isn’t better known considering the high quality of the wines here" Robert Parker i The Wine Advocate

Familien Almondo har haft deres rødder i Montà i hjertet af de bedste Arneismarker i over 600 år. Historisk har vin været en af mange afgrøder hos Almondo, men i 1980 sa...

Læs mere