Lavet overvejende på Chenin Blanc med lidt Chardonnay. Druerne høstes i hånden og presses forsigtigt. Gæret naturligt og har lagret på tank med gæringsbundfald i 10 måneder inden flaskegæringen. Efter flaskegæringen har vinen lagret 12 måneder på flaske inden degorgement.
Frisk og elegant Cremant med noter af fersken, citrus og brioche. Flot balance til den tørre side, fin mousse og en mineralsk afslutning.
Virkelig godt glas mousserende vin der både går som aperitif men også sagtens kan drikkes til fisk, skaldyr, kylling og oste.
Specifikationer
Producent
Château du Breuil, Loire
Vintype
Mousserende vin
Druesort
Chardonnay, Chenin Blanc
Lagring
Stål
Servering fra
8°
Servering til
10°
Alkohol
13%
Velegnet til
Fisk og skaldyr, Fjerkræ
Preorder
Nej
Château du Breuil er bygget i 1822 på højre bred af floden Layons - en biflod til Loire. Her har man dyrket Chenin Blanc siden det niende århundrede og lavet nogle af verdens største tørre og søde hvidvine.
Beliggenheden ca 20 minutter syd for Angers giver et klima midt mellem kyst og kontinentalklima. Det giver perfekte forhold i sensommeren med morgentåge og sol om dagen for ædel råddenskab der skaber store, søde vine i Coteaux de Layon, Bonnezeaux og Quartz de Chaume.
I 2006 blev Château du Breuil købt af forretningsmanden og vinelskeren Michel Petitbois der ønsker og...
Château du Breuil er bygget i 1822 på højre bred af floden Layons - en biflod til Loire. Her har man dyrket Chenin Blanc siden det niende århundrede og lavet nogle af verdens største tørre og søde hvidvine.
Beliggenheden ca 20 minutter syd for Angers giver et klima midt mellem kyst og kontinentalklima. Det giver perfekte forhold i sensommeren med morgentåge og sol om dagen for ædel ...