Fri fragt v. 500 kr.
Levering 1-3 hverdage
Support: 8622 9400
Butikker i hele landet
Menu
Kurv
Vinipedia
Sæt den rigtige vin til maden
Læs mere
print

Anjou Blanc Clos du Frère Étienne, Château du Breuil

175,00 kr.
235 kr.
Stykpris ved 6 stk.
Du sparer 360 kr., - (25.53%) vejl. pris 235 kr.

100% Chenin Blanc fra den historisk signifikante mark Clos du Frère Étienne - 5 ha tilplantet i 1994 med gamle, naturligt lavtydende kloner. Høstet i hånden og sorteret grundig både i mark og kælder. Knust uden afstilkning og gæret naturligt på 400 liters egetræsfade hvor vinen også har gennemgået malolaktisk fermentation. Modnet to år på fad med gæringsbundfald, derefter et halvt år på stål og endelig et år på flaske. Flasket efter en let filtrering og kun med ganske let svovling.

Kompleks og intens vin med duft af æble, pære, kvæde, mineralitet - et let strejf af honning samt den karakteristiske Chenin Blanc note af lanolin. Tør, rig, intens med en frisk syre der balancerer den fede frugt. Enormt lang eftersmag.

Stor madvin der vil være fantastisk til skaldyr som hummer eller kammusling samt til hvid fisk - dampet eller stegt. Flot til kylling og andet lyst kød samt til halvfaste hvidskimmel og rødkitoste.

Specifikationer
Producent Château du Breuil, Loire
Vintype Hvidvin
Druesort Chenin Blanc
Appellation/underområde Savennières
Lagring Store fade
Servering fra 10°
Servering til 12°
Alkohol 14,5%
Velegnet til Fisk og skaldyr, Fjerkræ, Gris
Preorder Nej

Château du Breuil er bygget i 1822 på højre bred af floden Layons - en biflod til Loire. Her har man dyrket Chenin Blanc siden det niende århundrede og lavet nogle af verdens største tørre og søde hvidvine. 

Beliggenheden ca 20 minutter syd for Angers giver et klima midt mellem kyst og kontinentalklima. Det giver perfekte forhold i sensommeren med morgentåge og sol om dagen for ædel råddenskab der skaber store, søde vine i Coteaux de Layon, Bonnezeaux og Quartz de Chaume.

I 2006 blev Château du Breuil købt af forretningsmanden og vinelskeren Michel Petitbois der ønsker og...

Producenten

Château du Breuil, Loire

Château du Breuil er bygget i 1822 på højre bred af floden Layons - en biflod til Loire. Her har man dyrket Chenin Blanc siden det niende århundrede og lavet nogle af verdens største tørre og søde hvidvine. 

Beliggenheden ca 20 minutter syd for Angers giver et klima midt mellem kyst og kontinentalklima. Det giver perfekte forhold i sensommeren med morgentåge og sol om dagen for ædel ...

Læs mere